NEWS ARTICLE

Back

Full Round-Up & Results from an excellent Welsh Athletics Junior League Cup & Plate Finals over the Bank Holiday Weekend!

The Under 11, Under 13 and Under 15 junior track and field season in 2019 came to an end with the annual Welsh Athletics Junior League Plate & Cup Finals, held at the Swansea University Athletics Track over the Bank Holiday Weekend (Saturday 24th August & Sunday 25th August)

Four weeks after Welsh Schools hosted the SIAB Schools U17 International at Swansea towards the end of July, the weekend just gone was a great chance to see up-and-coming future stars compete locally with youngsters looking for good individual performances and to compete as part of their team at this late stage of the season.

 

Split into two sets of finals and over fourteen hours of competition, sixteen teams and around 500 competitors participated from clubs across West and East Wales with a large number of coaches, team managers and spectators also visiting Swansea during the two-day competition to support and encourage.

With the same events and age groups to the Welsh Junior League / Louise Arthur League, the only difference this time around was the clubs were restricted to just two athletes per event.

Leading up to these finals, a total of eight Louise Arthur League matches took place during the 2019 summer season held across seven venues (Haverfordwest, Carmarthen, Swansea, Neath, Hereford, Aberdare and Cardiff). These weekend double-headers were all held on the same day - May 4th, May 25th, June 29th and July 27th.

Events completed on the track were the 75m, 100m, 150m, 200m, 300m, 800m, 1500m, 1000m Walk, 70m/75m/80m Hurdles whilst taking place out on the field were the Long Jump, High Jump, Pole Vault, Javelin, Shot, Discus and Hammer.

Both days concluded shortly after 5:30pm with the eagerly anticipated 4 x 100m sprint relays where up to twenty-four athletes from each club had the opportunity to represent their team in one of the six age groups and it was an excellent climax to the programme.

After the typical Welsh wet weather and strong winds for mid-August which resulted in the cancellation of the final Welsh Athletics U17, U20 and Senior League at the very same venue exactly a fortnight ago, conditions were much better and ideal this time for a great holiday weekend of action on the track and in the field with the sun shining down on the facility.

It turned out to be a Super Saturday and Sunday as temperatures reached the low to mid 20 degrees Celsius close by to Swansea Bay and the Mumbles seafront, a few minutes drive along the A4067 from the Swansea University Sports Village. (a very warm 26 degrees on Saturday afternoon!)

 

On the first of two days, the Plate Final was contested between Aberdare VAAC, Blaenau Gwent AC, Hereford & County AC, Pontyclun AC, Llanelli AC and Neath Harriers as well as two composite teams made up of Rhondda AC and Cwmbran Harriers and Bridgend AC and Barry & Vale Harriers occupying the other.

 

Eight clubs - from Cardiff Athletics, Cardiff Archers, Newport Harriers, Rhymney Valley AC, Swansea Harriers, Carmarthen Harriers, Pembrokeshire Harriers and Brecon AC turned out for the second part of the weekend in the cup as start lists saw complete fields in the majority of the sixty-eight events making it an exciting battle!

The atmosphere for both finals was excellent for the 4 x 100m sprint relays towards the closing stages.

Congratulations to Swansea Harriers and Neath Harriers who won the respective cup and plate finals and retained their trophies from 2018.

Saturday's plate final was an exciting one as Aberdare VAAC and Neath Harriers changed hands at the top a number of times before eventually coming down to the final three relay events to determine who would come out on top. It was the latter who rounded off the day on a high and the blacks won the plate for the second year in succession.

The cup final was a much closer afair with four clubs running away after the half way mark. As with the plate, the cup headed back to last year's champions Swansea Harriers who enjoyed competing on home turf and picked up valuable points throughout. They scored 1087 points to become victors by 75 points. The two Cardiff clubs (Athletics followed by Archers) made up the top three on this occasion with a final difference of 23pts.

PLATE FINAL / FFEINAL Y PLAT: 1 Neath Harriers 831; 2 Aberdare VAAC 818; 3 Llanelli AC 745; 4 Blaenau Gwent AC 703; 5 Cwmbran Harriers & Rhondda AC 693; 6 Hereford & County AC 613; 7 Pontyclun AC 610; 8 Bridgend AC & Barry & Vale Harriers 481

CUP FINAL / FFEINAL Y CWPAN: 1 Swansea Harriers 1087; 2 Cardiff Athletics 1012; 3 Cardiff Archers 989pts; 4 Newport Harriers 931; 5 Carmarthen Harriers 840; 6 Rhymney Valley AC 579; 7 Pembrokeshire Harriers 573; 8 Brecon AC 464

A Big thanks must go to all the clubs/Welsh Athletics officials, University staff and all the other volunteer helpers and managers for their assistance in front of and behind the scenes to make it another memorable couple of days of junior league athletics!

 

CARMARTHEN HARRIERS CUP FINALISTS - ALL THE RESULTS / CANLYNIADAU I GYD...

Well Done / Da Iawn to the team of forty six under 11, under 13 and under 15 members who competed superbly for the Johnstown club at the 2019 Welsh Athletics Junior League Cup Final and finished off the summer campaign on a high ahead of the cross country and indoor athletics coming up over the next few months. The team helped the club to a fifth place finish, repeating its position achieved at the final in 2018.

There was a great team atmosphere and thanks also to the parents who came along to support and officiate, with many there for the duration of the event. A special mention must also go out to team managers Kathryn, Keighley and Cressy who did a great job communicating and getting the team together earlier this month.

Full Club Results from Swansea University Athletics Track earlier today are as listed by age group below - there were plenty of lifetime bests and excellent individual placings:

 

UNDER 11 GIRLS / MERCHED O DAN 11

Beatrice Morgan - 75m 10.93; 150m 22.48; Long Jump 4.02m

Soffia-Mai Davies - 75m 12.65; Long Jump 3.59m

Amelia Williams - 800m 2:41.12

Jessica Norman - 150m 23.80; 800m 2:53.42

Chloe Thomas - Shot 4.82m

Grace Toogood - Shot 3.48m; Javelin 7.03m

4 x 100m Relay - Beatrice Morgan, Jessica Norman, Grace Toogood & Soffia-Mai Davies 66.91

 

UNDER 13 GIRLS / MERCHED O DAN 13

Frances Mackie - 200m 32.56; 1500m 5:30.48; Discus 13.04m

Carys Wood - 1500m 5:50.80; Long Jump 3.26m

Casi Gregson - 100m 13.69; 200m 28.20; Javelin 19.92

Ellie-May John - 100m 15.54; 800m 2:42.25; Shot 5.50m

Bessy Hill - 800m 2:51.75; Javelin 11.91m; High Jump 1.25m

Mared Jones - Long Jump 3.12m; Shot 5.30m

Megan Pridmore - Discus 11.36m

4 x 100m Relay - Casi Gregson, Mared Jones, Frances Mackie & Ellie-May John 58.43

 

UNDER 15 GIRLS / MERCHED O DAN 15

Amy Greatrick - 1500m 5:30.80

Jessica Lee - 100m 12.76; 200m 26.91; Javelin 19.84m

Sophia Reid-Thomas - 100m 13.26; 200m 27.09; Long Jump 4.06m

Chloe Hale - 300m 45.64; 800m 2:45.40

Zara Evans - 300m 44.19; Shot 6.59m; Long Jump 4.93m

Elen Williams - Shot 8.60m; Discus 22.09m

4 x 100m Relay - Jessica Lee, Zara Evans, Thaia Davies & Sophia Reid-Thomas 51.82

 

UNDER 11 BOYS / BECHGYN O DAN 11

Joseph Thomas - 75m 12.17

Thom Griffiths - 75m 11.71; 150m 23.38

William Coles - 800m 2:31.18; Long Jump 3.49m; Javelin 15.06m

Gwilym Jac Jones - 800m 2:38.32; Shot 3.40m

Rhys James - 150m 23.82; Long Jump 3.40m

Elliot Morgan - Javelin 11.92m

Iago Evans - Shot 4.99m

4 x 100m Relay - Thom Griffiths, Elliot Morgan, Joseph Thomas & Rhys James 63.41

 

UNDER 13 BOYS / BECHGYN O DAN 13

Alexander Coles - 75m Hurdles 16.77; 1500m 5:13.38; Long Jump 3.22m

Daniel Warrender - 1500m 5:17.50

Dion James - 100m 13.72; 200m 28.51; High Jump 1.40m

Tom Williams - 100m 14.98; 200m 31.41; Shot 4.86m

Macsen Toogood - 800m 2:20.72; Javelin 13.39m

Iwan Evans - 800m 3:19.39; Long Jump 3.14m

Liam Upton-Boorman - 1000m Walk 7:06.72; Shot 5.79m; Javelin 22.34m

4 x 100m Relay - Alexander Coles, Tom Williams, Dion James & Liam Upton-Boorman 60.27

 

UNDER 15 BOYS / BECHGYN O DAN 15

Harry Fuller - 80m Hurdles 12.48; 100m 12.66; 1000m Walk 10:12.69

Osian Roberts - 80m Hurdles 13.09; Long Jump 4.49m; High Jump 1.73m

Frank Morgan - 300m 41.70; 1500m 4:18.83

Steffan Davies - 1500m 5:14.78

Oliver Moruzzi - 100m 12.69; 200m 25.99; Long Jump 4.51m

Zach Elvy - 800m 2:29.22; High Jump 1.35m

Rogan Cox - 800m 2:36.72

Benjamin Proctor - 200m 26.55; 300m 40.70

Ieuan Phillips - Hammer 18.18m; Discus 27.49m; Javelin 31.62m

Sion O'Keefe- Discus 23.41m; Javelin 41.17m; Shot 10.08m

Ethan Gould - Shot 8.90m

4 x 100m Relay - Oliver Moruzzi, Benjamin Proctor, Harry Fuller & Owain-Hari Davies 50.03

 

 

Reporter, Photos, Video & Social Media Coverage: Nathan Jones

 

CUP & PLATE FINALS WEEKEND RESULTS LINKS & MEDIA

Welsh Athletics Junior League PLATE FINAL SATURDAY 24.08.19 RESULTS LINK BY EVENT

Welsh Athletics Junior League CUP FINAL SUNDAY 25.08.19 RESULTS LINK BY EVENT

Welsh Athletics Website Event Weekend Round-Up

Carmarthen Harriers Louise Arthur Recognition News Article (published earlier this month)

Carmarthen Harriers Facebook Page - More Photos, Videos and Updates across both days

Carmarthen Harriers Twitter Page - More Photos, Videos and Updates across both days

Carmarthen Harriers Instagram Page - More Photos, Videos and Latest stories across both days

img