Home Club History

November / Tachwedd 2017

Club History PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 12 January 2014 00:00

Carmarthen and District Harriers Athletics Club


Club History

The Carmarthen and District Harriers Athletics Club was formed in April 1948 at the Dolwar Café in Blue Street Carmarthen with Ron B Evans and Ernie Jones as its founder members. Ron Evans was Chairman of Carmarthen Harriers for 34 years and for several years was Chairman of the Welsh AAA and also in 1966 President of the Welsh Cross Country Association. The first member of Carmarthen Harriers was Russell Davies, who in 1956 competed for Wales against Nigeria and the AAA.

In the 1950’s the Club used to meet at the old Carmarthen YMCA Centre in St Peters Street Carmarthen and most of the training was done at the Carmarthen Park, which was also the venue for athletics events. The Welsh Boys and Youths Athletics Championships were held at the Carmarthen Park on a very wet July day in 1954 and the Welsh Boys and Youths Cross country Championships were held in the Park in 1957 and 1958. Hedydd Davies, the Chairman of the Club since 1982, won a silver medal in the 1954 event and was a member of the winning QE Grammar School for Boys Carmarthen teams in 1957 and 1958

In 1956 John Williams at the age of 16 won the 880 yards in 1.56.6 sec in the Welsh Schools National Athletics Championships in Eirias Park Colwyn Bay. John and Wynne Oliver, whilst still at school, competed for Wales in the British Empire and Commonwealth Games held in Cardiff in 1958.

Maldwyn Jones and Hedydd Davies had the honour of carrying the Queens Message Relay baton into Guildhall Square Carmarthen on the occasion of the Games in Cardiff.

In 1960, Glyn Jones competed in the British School's Championship at White City in the 440 yards and was 1st home from Wales in 3rd place.  He won the 220 yards and 440 yards in the Carmarthenshire Secondary School Sports and broke the previous records in both events.  The 220 yards in 24.4 and the 440 yards in 53.6.  In July, Glyn ran in the 440 yards at Eirias Park, Colwyn Bay, in the National School's Championship, representing Carmarthenshire in the 440 yards, and broke the Welsh record by 3.3 seconds, down to 53 seconds.  In September, he competed in the Welsh Games at Maendy Stadium, Cardiff, in the 440 and 880 yards, winning both events and breaking the 440 yards record.  In November, was presented with the President's Cup by Anthony Berry for the most promising male or female athlete in Wales at the Royal Hotel in Cardiff.  In 1962,  Glyn won the Welsh cross-country championship at Carmarthen.


Carmarthen Harriers had a very strong Welsh senior men’s team in the 1960’s and 1970’s and at one time all the three-quarter backs of the Welsh rugby team were members of the Harriers senior relay teams; such was Ron Evans’ persuasive powers. Many of the young Carmarthen Harriers members in those days were indebted to Ron for taking them, at no charge, in his Rover car (ATH 100) to athletics meetings all over the country. Ron organised the excellent Young Athletes courses held each year at Easter at Aberystwyth University and many top British athletes attended as coaches.

In 1966 Gwynne Griffiths won the British Inter Counties 440 yards Championship and competed for Great Britain that year in the European championships. The 1967 Welsh 6 mile Championship was held at the new Ystrad Tywi School cinder track in Johnstown in conjunction with the match between Carmarthen Harriers and Birmingham club Birchfield Harriers.

Ron Evans organised the Welsh Marathon Championships in Carmarthen in 1967 and 1970. The present Club chairman Hedydd Davies won the 1970 event (the third of his four Welsh marathon titles). This event was held after the Commonwealth Games which was held at Edinburgh that year at which five Carmarthen Harriers were members of the Welsh team.

In the 1960’s road races were held on Good Friday in Lammas Street Carmarthen and some of the top Great Britain sprinters took part in the 100 yard sprint races.

In 1982 the Mayor of Carmarthen Cllr Peter Hughes Griffiths and the Harriers Chairman Hedydd Davies organised the first annual Carmarthen Mayor’s Road Races at Easter. The 20th Annual Carmarthen Mayor’s Road Races was held on Easter Monday 16 April 2001 and over £104,000 has been donated to the local Hospitals in Carmarthen.

19 Welsh Road Race Championships have been held in conjunction with the Carmarthen Mayors’ Road Races: -

Under 17 / under 20 three mile or 5K Championships (1985-94,98,99,2000 and 2001)

Half Marathon Championships (1990,1991)

10 mile Championships (1985,1987 and 1988)

The old cinder track at Ystrad Tywi School (now QE Maridunum School) in Llanstephan road was replaced in 1988 by a 400 metre all weather synthetic track. The Harriers club was fortunate in obtaining grants from Dyfed County Council, Carmarthen District Council, Carmarthen Town Council and the Sports Council of Wales to meet the cost of £156,000 for the new track. The new Track was officially opened on 4 June 1988 on the occasion of the Dyfed AAA Championships. The track was refurbished in 1995 with a grant of £110,000 from the Carmarthen District Council.

The Carmarthen Athletics Track has since 1988 hosted many Welsh Championships and International matches

Welsh under 13 and under 15 Championships in 1990 and 1991

Welsh under 17 and under 20 Championships in 1989,1996 and 1998

Celtic Games in 1989 and 1993

Welsh Schools National Track and Field Championships in 1992 and 2000

British Schools International match in 1999

Welsh Schools under 20 Internationals in 1988,1989,1983,1996 and 1997

The Celtic Men's Cross Country International match was held at the United Counties Showground in 1992,to be followed the following year at the same venue with the Home Countries Ladies Cross Country International match. In 1994 the Welsh Cross Country Championships were held at the Showground and the Welsh Inter County Cross Country Championship were also held there in 1995.

The Dyfed Primary Schools Cross Country championships have been held at the Showground since 1990 and Gwent League Cross Country matches have been held there on five occasions. The final match in the Gwent League 2001/2002 season is scheduled to be held at the Showground on Saturday 16 March 2002.

The 1996 Celtic Cross Country International was excellently organised by the Harriers vice chairman Kevin Evans and his local team at Aberaeron.

Carmarthen Harriers since 1985 organises and hosts every year 20-25 events in Sportshall athletics, track and field athletics, and road and cross-country.

The Annual events organised every year are -

Carmarthenshire Primary Schools Sportshall Athletics, Cross Country and Athletics Championships.

Dyfed Primary Schools Sportshall Athletics, Cross Country and Athletics Championships.

Primary Inter County Cross Country and Athletics matches

Dyfed Secondary School Relays Championships

Dyfed 5K and 10K Track Championships

Annual Carmarthen Mayor’s Road Races (since 1982)

Louise Arthur League (11-15), Gerald Codd Trophy (11-15)

Welsh Junior League (11-20)

National Young Athletes (11-17) Midlands League matches (boys and girls)

Dyfed/West Wales Championships

The Carmarthen and District Harriers Athletics Club celebrated its 50th anniversary in November 1998 with a special dinner at QE Maridunum School when 210 members attended. Lyn Davies Wales’ only Olympic Athletics gold medallist was the guest speaker at the Dinner.

The period from the mid 1980’s onwards have been very successful years for the Carmarthen Harriers Athletics club.

Every year since 1982 Club members win over 100 medals in Welsh Team and Individual Championships and every year, on average since 1985, about 30 members of the Club have either won Welsh Championships or represented Wales or Great Britain.

TEAMS SUCCESSES OF THE CARMARTHEN AND DISTRICT HARRIERS ATHLETICS CLUB SINCE 1975

Welsh Cross Country Team Champions

1987 Under 13 Girls
1990 Under 13 Girls, Under 15 Boys
1991 Under 13 Girls, Under 15 Boys, Under 17 Women
1992 Under 13 Girls, Under 15 Girls, Under 15 Boys
1994 Under 15 Girls, Under 17 Men
1995 Under 15 Girls, Under 17 Men
1998 Under 13 Boys, Under 15 Boys
1999 Under 13 Boys, Under 15 Boys
2000 Under 13 Boys, Under 15 Boys
2001 Under 13 Boys, Under 15 Boys

Welsh Road Relay Champions

1987 Under 13 Girls
1989 Under 13 Girls, Under 15 Boys
1991 Under 13 Girls, Under 13 Boys
1994 Under 13 Girls, Under 17 Men
1997 Under 13 Boys
1998 Under 13 Boys
1999 Under 13 Boys, Under 15 Boys, Under 13 Girls, Under 15 Girls
2000 Under 13 Boys, Under 15 Boys
2001 Under 13 Boys, Under 13 Girls, Under 15 Boys

Welsh Road Race Team Championship

Under 17 Men's 3 Mile
Under 17 Men's 3 Mile
Under 17 Men's 3 Mile
2001 Under 17 Men's 5K


Welsh Men's League Champions
1974, 1975, 1977 and 1978

Welsh Women’s League Champions
1983

Welsh Junior League Cup Champions
1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999 and 2001 (2nd in 2000)

British McDonalds Midlands Boys (11-17) Division One League Champions
1992, 1996

Louise Arthur League (9-15) Overall Champions
1996, 1997, 1998, 1999, 2000 and 2001

Golden Wonder Trophy (11-15) Champions
1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999

Gerald Codd (11-15) Trophy Champions
2000, 2001

Carmarthen Harriers Welsh Champions or Internationals in 2001

Steven Boyles Maes yr Yrfa Under 15 Hurdles
Kieron Davies QE Maridunum Under 15 800m
Mathew Evans Gwendraeth Under 13 Shot
Robert Smith Bro Myrddin Under 15 Javelin
Megan Thomas Bro Myrddin Under 13 Pentathlon
Carrie Williams QE Cambria Under 15 Javelin
Dylan Garner Tregaron Under 20 Triple Jump
Donna Hanham Amman Valley Under 17 4 * 300m Relay
Tom James Emlyn Under 20 Triple Jump
Rhodri Scanlon Amman Valley Under 20 400m Hurdles
Claire Evans Coleg Ceridigion Under 20 3000m
Elen Evans Bro Myrddin Under 17 High Jump and Hurdles
Delyth Jones Maes yr Yrfa Under 17 Discus
Heather Jones Tre-Gib Under 15 Hurdles
Llinos Jones Maes yr Yrfa Under 15 Shot
Jacqui Lloyd Lampeter Under 20 Pole vault
Anwen Rees Amman Valley Under 17 300m Hurdles
Sara Siggery QE Cambria Under 17 Javelin
Gemma Thomas Coleg Ceredigion Under 20 800m
Geraint Bevan Bro Myrddin Under 20 400m
Gareth Haines Amman Valley Under 17 High Jump
Charles Harvey Aberaeron Under 17 Steeplechase
Derek Hermann Senior Javelin
Matthew Jacobs Tre-Gib Under 17 Triple Jump
David Jones QE Cambria Under 20 300m and X country
Huw Jones Maes yr Yrfa Under 15 400m
Thomas Page Greenhill Under 17 1500m
Daniel Williams Maes yr Yrfa Under 15 Long Jump
Paul Clarke Univ of Glamorgan Senior 1500m
Natalie Griffiths Gwendraeth Under 15 Javelin
Kim Harland Under 20 Long Jump and High Jump
Alison Siggery QE Cambria

Under 20 Javelin



Gwent Cross Country League Team Champions
Novice Boys 1992-3, 1994-5 ,1995-6, 1996-7, 1998-9, 1999-2000
Under 13 Boys 2000-2001
Under 15 Boys 1988-89, 1992-3
Under 17 Men 1993-4
Under 20 Men 1995-6
Novice Girls 1990-1, 1991-2, 1992-3, 1993-4, 1994-5, 1998-9, 2000-1
Under 12 Girls 1999-2000
Under 15 Girls 1990-1, 1991-2
Under 17 Women 1976-77

WELSH CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

CARMARTHEN HARRIERS TEAMS ROLL OF HONOUR

Year

Venue

Gold

Silver

Bronze

1963

Bridgend

U20M

1969

Blackweir Cardiff

U20M

1977

Swansea

SW

U17W

1978

Swansea

U15G

1987

Colcot Barry

U13G

U17W

1988

Singleton Park Swansea

U13B;U15G

1990

Colcot Barry

U13G;U15B

U15G

1991

Singleton Park Swansea

U13G;U13B;U17W

U17M

U15G

1992

Heath Park Cardiff

U13G;U15G;U15B

U13B

U17W

1993

Singleton Park Swansea

U15B

U17W

U13B

1994

Showground Carmarthen

U15G;U17M

U13G;U13B

U15B

1995

Heath Park Cardiff

U15G:U17M

U13G

U15B

1996

Singleton Park Swansea

U13G:U15B

U17/20W

U15G

1997

Heath Park Cardiff

U13B

1998

Newbridge Fields Bridgend

U13B;U15B

U17/20W

1999

Colwyn Bay

U13B

U13B

2000

Heath Park Cardiff

U15B;U13M

U17M;U13G

2001

Heath Park Cardiff

U15B;U13B

2002

Ysgol Glan Clwyd St Asaph

U15B;U13G

U13B;U17M

U15G

2003

Bridgend

U13B;U17M;U13G

U15B

2004

Singleton Park Swansea

U13B

2005

Leckwith Cardiff

U15B;U13G;U15G

U13B;U17M

2006

Pembrey Park Llanelli

U13B;U15B;U17/20W

U15G

U13G

2007

Ruthin High School Mold

U15G

U13B

2008

Singleton Park Swansea

U13B;U17M;U17/20W

2009

Showground Builth

U13B;U17/20W

U15B

2010

Singleton Park Swansea

U13B;U13G

2011

Glyndwr University Northop

U13B;U17M;U15G

U13G

2012

St Fagans Cardiff

U13B

U13G;U15G

2013

Glanusk Estate Powys

U15B

U13B;U13G

2014

Dinefwr Park Llandeilo

U13B;U17M

U15B:U15G

2015

Rhug Estate Corwen

U13B;U17M

U13G

U15B;U15G

2016

Singleton Park Swansea

U13B;U20M

CARMARTHEN HARRIERS GOLD MEDAL WINNING TEAMS

1972

Cwmbran

U15B

Steve Rolfe; Carl Phillips

1990

Colcot Barry

U13G

1 Angharad Howells; 10 Yvonne Evans; 11 Kathryn Jones

17 Angharad Morgan

U15B

4 David Rowley; 8 Brett Pillinger; 18 David Lewis

19 David 0’Gorman

1991

Singleton Park Swansea

U13G

1 Heledd Gruffydd; 3 Yvonne Evans;7 Elizabeth Jones

8 Kathryn Jones

U13B

2 Graham Thomas;5 Sion Meredith;11 Stuart Roy

28 Jason Morris

U17W

11 Kay Vobe; 13 Mari Prys Jones; 18 Catrin Jones

25 Sian Jones

1992

Heath Park Cardiff

U13G

1 Heledd Gruffydd; 5 Elizabeth Jones; 9 Catrin Davies

15 Jessica Parry Williams

U15G

4 Yvonne Evans; 5 Angharad Howells; 14 Angharad Morgan 31 Kathryn Jones

U15B

1 Alan Jones; 4 Andres Jones; 7 Sion Meredith; 11 Huw Jones

1993

Singleton Park Swansea

U15B

2 Tom Cairns; 6 Gary Edwards; 13 Sion Meredith

24 Hedd ap Hywel

1994

Showground Carmarthen

U15G

1 Heledd Gruffydd; 5 Catrin Davies; 12 Jessica Parry Williams 14 Clare Peck

U17M

2 Andres Jones; 6 Tom Cairnes; 7 Sion Meredith

13 Gary Edwards

1995

Heath Park Cardiff

U15G

5 Clare Peck; 9 Jessica Parry Williams; 11 Catrin Davies

26 Llinos Phillips

U17M

3 Sion Meredith; 6 Tom Cairnes; 10 Tobben Tyman

16 Gary Edwards

1998

Newbridge F Bridgend

U13B

1 Charles Harvey;12 OwenEDvans;25 Owain Williams

26 Thomas Page

U15B

5 Tony Gregory; 8 Stephen Clarke; 20 Adrian Blowfield

25 Adam Blowfield

1999

Colwyn Bay

U13B

1 Owen Evans;5 Thomas Page; 14 Elliot Wonfor

15 Matthew McCabe

2000

Heath Park Cardiff

U15B

5 Charles Harvey; 11 Thomas Page; 14 Daniel Evans

17 Leon Trott

U13B

7 Jack Davey; 13 Keith Davies; 15 Huw Evans

16 Aled Patterson

2001

Heath Park Cardiff

U13B

3 Jack Davey; 7 Jonathon Dowle; 13 Aled Davies

15 Adam Webber

U15B

2 Daniel Evans; 3 Thomas Page; 4 Mark Wilson

5 Wynne Evans

2002

Ysgol Glan Clwyd St Asaph

U13G

3 Kayleigh Brown; 10 Caryl Granville; 11 Catrin Vaughan

12 Megan Thomas

U15B

5 Wynne Evans; 7 Rhys Beynon Thomas; 9 Gareth John

10 Lee Ladd

2003

Newbridge F Bridgend

U13 B

2 Tomas Northcott; 6 Rhodri Bell;9 Steffan Raw Rees

12 Rhidian Evans

U13G

3 Kayleigh Brown; 4 Rachel Marfleet; 8 Caryl Granville

13 Ffion John

U17M

1 Danny Evans; 3 Wynne Evans; 17 Chris Walters

18 Thomas Page

2004

Singleton Park Swansea

U13B

3 Dewi Griffiths;4 Tomos Northcott; 16 Darren Brown

17 Xien Witt

2005

Leckwith Cardiff

U15G

1 Kayleigh Brown; 2 Rachel Marfleet; 6 Alaw Beynon-Thomas 7 Caryl Granville

U15B

3 Dewi Griffiths; 5 Richard Stephenson; 8 Daniel Davies

12 Geraint Mansfield

U13G

4 Catrin Lewis; 5 Angharad Davies; 8 Aneura Phillips

16 Ffion Rees

2006

Pembrey Park Llanelli

U13B

3 Andrew Drakeley; 5 Luke Parker; 14 Joseph Fisher

15 Glen Elsdon

U15B

1 Dewi Griffiths; 6 Geraint Mansfield; 15 Aled Bowen

20 Xien Witt

U17/20W

3 Kayleigh Brown; 7 Caryl Jones; 8 Alaw Beynon-Thomas

11 Katie Parkes

2007

Ruthin High School Mold

U15G

6 Aneura Phillips; 11 Catrin Lewis; 12 Angharad Roberts

13 Efa Jones

2008

Singleton Park Swansea

U13B

6 Ronan Llyr; 8 Kyran Roberts;10 Timmy Jones

11 Christian Lovatt

U17M

1 Dewi Griffiths; 2 Adam Bitchell; 7 Nicky Morrell

15 Geraint Mansfield

U17/20W

1 Alaw Beynon-Thomas; 7 Angharad Davies; 8 Aneura Phillips 16 Megan Thomas

2011

Glyndwr Univ Northop

U13B

2 Nikita Neary; 7 Hendrik de Smet; 9 Tom Walters

11 Jordan Richards

U17M

2 Joshua Griffiths; 5 Lloyd Heckler; 8 Tom Earley

22 Nathan Richards

U15G

4 Kari O’Neill; 16 Lucy Jones; 17 Megan Thomas

18 Niamh Elain

2013

Glanusk Estate Powys

U15B

3 Nikita Neary; 7 Ashraf Liles; 12 Brychan Williams

18 Aled Phillips

2015

Rhug Estate Corwen

U13B

1 Iwan Glynn; 7 Archi Morgan; 9 Gareth Thompson

11 Tomos Rees

U17M

4 Ashraf Liles; 8 Ryan Jenkins; 13 Sion Lewis

16 Dwayne Griffiths

WELSH CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

INDIVIDUALS

Year

Venue

Gold

Silver

Bronze

1959

Cardiff

Dilwyn Griffiths U17M

1960

Gabalfa Cardiff

Maldwyn Jones U17M

1963

Gilwern

Chris Loosely U17M

Fred Bell U20M

1963

Bridgend

Fred Bell U20M

1972

Cwmbran

Carl Phillips U15B

1973

Blackweir Cardiff

Fred Bell U20M

1974

Glebelands Newport

Steve Rolfe U17M

1976

Bridgend

Gillian Irvine U13G

1977

Singleton Park Swansea

Gillian Irvine U15G

1978

Singleton Park Swansea

Gillian Irvine U15G

1980

Singleton Park Swansea

Jane Thomas U15G

1981

Heath Park Cardiff

Jane Thomas U15G

1987

Colcot Barry

Mari Prys Jones U13G

Catrin Jones U13G

Nicola Morgan U17W

1988

Singleton Park Swansea

Vicky Hamer U17W

1989

Heath Park Cardiff

Vicky Hamer U20W

Mari Prys Jones U15G

1990

Colcot Barry

Angharad Howells U13G

Andres Jones U13B

1991

Singleton Park Swansea

Heledd Gruffydd U13G

Angharad Howells U15G

Graham Thomas U13B

Yvonne Evans U13G Andres Jones U15B

1992

Heath Park Cardiff

Heledd Gruffydd

U13 G

Alan Jones U15B

1993

Singleton Park Swansea

Heledd Gruffydd U15G

Tom Cairns U15B

1994

Showground Carmarthen

Heledd Gruffydd U15G

Andres Jones U17M

Gemma Mounsey U13G

1995

Heath Park Cardiff

Andres Jones U20M

Gemma Thomas U13G

Sion Meredith U17M

1996

Singleton Park Swansea

Sion Meredith U20M

1997

Heath Park Cardiff

1998

Newbridge F Bridgend

Charles Harvey U13B

Sion Meredith U20M

1999

Colwyn Bay

Owen Evans U13B

David Jones U15B

2000

Heath Park Cardiff

David Jones U17M

Claire Evans U17W

2001

Heath Park Cardiff

David Jones U17M

Daniel Evans U15B

Jack Davey U13B

Thomas Page U15B

2002

Ysgol Glan Clwyd St Asaph

Kayleigh Brown U13G

2003

Bridgend

Daniel Evans U17M

Tomos Northcott U13B

Lee Ladd U15B

Wynne Evans U17M

Kayleigh Brown U13G

2004

Singleton Park Swansea

Lee Ladd U17M

Dewi Griffiths U13B

Wynne Evans U17M

Danny Evans U20M

Kayleigh Brown U15G

2005

Leckwith Cardiff

Kayleigh Brown U15G

Wynne Evans U20M

Gwynne Bellamy U23M

Rachel Marfleet U15G

Caryl Jones U20W

Xien Witt U13B

Dewi Griffiths U15B

2006

Pembrey Park Llanelli

Dewi Griffiths U15B

Angharad Davies U15G

Nick Jones U17M

Caryl Jones U20W

Andrew Drakeley U13B

Kayleigh Brown U17W

2007

Ruthin High School Mold

Dewi Griffiths U17M

Alaw Beynon Thomas U17

2008

Singleton Park Swansea

Dewi Griffiths U17M

Alaw Beynon Thomas U20W

Adam Bitchell U17M

2009

Showground Builth

Kyran Roberts U13B

Caryl Jones U23W

Dewi Griffiths U20M

Lee Ladd U23M

Alaw Beynon Thomas U20W

Christian Lovatt U13B

2010

Singleton Park Swansea

ChristianLovattU13B

Dewi Griffiths U20M

Lee Ladd U23M

Angharad Davies U20W

2011

Glyndwr University Northop

Rhys Granville U15B

Nikita Neary U13B

Joshua Griffiths U17M

Alaw Beynon-Thomas U23W

2012

St Fagans Cardiff

Christian Lovatt U15B

Lloyd Heckler U17M

Alaw Beynon Thomas U23W

Angharad Davies U23W

2013

Glanusk Estate Powys

Nikita Neary U15B

2014

Dinefwr Park Llandeilo

Christian Lovatt U17M

Kari O’Neill U20W

2015

Rhug Estate Corwen

Iwan Glynn U13B

2016

Singleton Park Swansea